ОПАЗВАНЕ НА ПРИНЦИПИТЕ
КОЯ СИСТЕМА РАБОТИ НАЙ-ДОБРЕ?
Дотук се убедихме, че не всички демократични системи водят до благоденствие. видяхме как специални малцинства и мнозинства с неограничена власт може да стоварят върху ни бремето на нежелани закони и да потъпкват нашите права. Коя система има най-много шанс да ни донесе преуспяване, свобода и справедливост?
Това трябва да е система, в която всеки може да участвува, в която нашите основни права като човешки същества са защитени и в която нито малцинствата, нито мнозинствата могат да използват властта, за да се облагодетелствуват за сметка на другите. Нека се опитаме да измислим такава идеална система.
Първо, нека това бъде многопартийна демокрация, при която се състезаваш се политически партии, избирани във властта на основата на пропорционално представителство, и където всеки пълнолетен гражданин може да гласува.
После, за да се предотврати злоупотребата от страна на специални заинтересовани групи или потискащо мнозинство, ще въведем двукамерната система на управление с Конституция и Хартата за правата на човека.
Правата на човека гарантират определени индивидуални свободи, като свободата на словото, религията и печата, както и свободата на владеене и разпореждане със собственост. Конституцията ясно посочва как трябва да функционират парламентът и правителството, какво могат и какво не могат да правят. в това отношение не бива да забравяме, че обществата, в които управлението е ограничено предимно с опазването на личността и собствеността, обикновено са най-благоденствуващи.
Ще създадем специален Конституционен съд, който да следи управляващите да не създават закони, нарушаващи Конституцията или Хартата за правата на човека. Съдиите в този съд се избират по демократичен начин.
Останалата част на съдебната власт също е независима. Магистратите не се назначават от политиците и управляващите нямат възможност да отменят техните решения.
Като допълнителна защита срещу злоупотребата с власт, ще децентрализираме централното управление до регионално и местно равнище. Ще направим така, щото местните органи на властта да имат повече власт от централното правителство при вземането на решения в своите области.
Заедно с това, ще следим Конституцията да гарантира свободата на придвижване между различните региони.
И накрая, за да бъдем абсолютно сигурни, че хората няма да бъдат натоварвани с бремето на нежелани закони, ще изработим условията за провеждане на референдум на национално, регионално и местно равнище. Референдумът дава възможност на гражданите да премахват лошите закони и налага политиците да се отчитат за действията си.
Конституционната демокрация с Хартата за правата на човека и децентрализираната структура на властта осигуряват свободата на всеки индивид. заедно с това те насърчават многообразието и общото благоденствие.
Хората са свободни да развиват и използват своя талант, да създават богатство и да избират колкото пожелаят многообразие в живота си. Правителството е защитник на хората, а не техен господар. Не е възможно да се използва такова управление за лична облага на чужд гръб. законите все повече наподобяват обичайното право от старите времена.
В такова общество процесът на създаване на богатство ще бъде защитен и бедността скоро ще изчезне.
Важно е всеки гражданин на нашето общество да осъзнае здравия смисъл на тези принципи на свобода и благденствие. Всъщност нашето бъдеще зависи от разбирането, приемането и осъществяването на разумни икономически и политически практики. Само тогава ще има мир, благоденствие и справедливост за всички.
Следва