ОБОБЩЕНИЕ
* Създаването на богатство зависи от някои много важни общи принципи, които важат за всички общества. тези принципи са се появили в резултат на човешката дейност, а не са плод на нечий замисъл. те са еволюирали и не са били измислени от никой.
* Основата на благоденствието е индивидуалното право на собственост. Неговата еволюция е довела до специализация, която довела до търговията, която довела да появата на парите, която довела до разгръщането на ценовата система. за този процес били необходими много хиляди години.
*Ценовата система станала незаменимият инструмент за създаване на богатство. тя позволила ефективното използване на познанието, което поради естеството си е разсеяно в индивидуалните умове на милиони хора. тя работи като огромно информационно и консултантско бюро, което координира дейностите и потребностите на цели народи. -еновата система води до създаването на богатство чрез изключително сложни производствени процеси, често пъти извън човешкото разбиране.
* Общество, което въвежда правото на частна собственост и безпрепятственото развитие на ценовата система, се нарича пазарна икономика.
* Обществата с централно планиране се провалят, защото се стремят да премахнат правото на собственост и да разрушат ценовата система.
* Обществата с държавни социални грижи се провалят, защото променят стимулиращата структура на общностите. Непредвидените последствия често пъти са по-тежки от проблемите, които искат да решат.
* Както централното планиране, така и държавните социални грижи проявяват тенденция към нарушаване на важни общностни функции, жизнено важни за човешкото добруване и щастие.
* Истинската пазарна икономика води до създаване и преразпределение на богатството. По същество всички процъфтяващи общества се основават на защитата на правото на собственост и функционирането на ценовата система. тамо пазарната икономика може да премахне бедността.
* Политическата структура в дадена страна оказва жизнено важно въздействие върху способността й да стане процъфтяваща.
* Има най-различни видове демократични системи. тамо някои обаче са успешни.
* Успешните общества обикновено са многопартийни демокрации с Конституция и спазване на Харта за правата на човека, които ограничават централната власт. те имат също различни контролни и балансиращи механизми - независима съдебна власт, Конституционен съд и двукамерна парламентарна система. Обикновено те делегират власт на регионите и насърчават участието на общините в местните дела. и което е най-важно, те изключително ценят правото на собственост и индивидуалните свободи.