ОПАЗВАНЕ НА ПРИНЦИПИТЕ
РАЗЛИЧНИТЕ ДЕМОКРАЦИИ
Днес малцина разбират какво означава "обичайно право" или "правова държава" или какво общо имат те с истинската демокрация. в наше време повечето хора смятат, че демокрацията е система, в която избраното правителство може да си изкове какъвто закон пожелае.
Това доста се различава от идеите на древните гърци за демокрация. в миналото законите произтичали от обичаите и традициите на хората, променяли се бавно и постепенно. в нашето съвремие законът се разглежда като нещо, изработено от властниците, както и когато това им е удобно.
В миналото обичайното право е представлявало набор от правила, които предпазвали хората от употреба на сила или измама и опазвали правото на собственост. тези правила трябвало да се прилагат еднакво за всеки. те не дискриминирали богатия от бедния или лидерите от обикновените хора.
В наше време изготвяните от управниците закони може избирателно да обременяват някои и да облагодетелствуват други. те могат да премахнат правото на собственост и личната свобода. и по този начин изразът правова държава губи смисъл.
В тези условия съвременните демокрации придобиват различни форми, някои много успешни, а други доста разрушителни.
Да разгледаме някои от тях.
Да започнем с пряката демокрация. При тази форма хората могат да гласуват пряко самите закони. тя е била популярна в ранните общества, когато много малко градове наброявали над десет хиляди души. †ените и робите не гласували. Мъжете с право на глас се събирали на едно място, обсъждали даден проблем и пряко гласували.
В наши дни най-близко до пряката демокрация е референдумът, при който от гражданите се иска да гласуват "за" или "против" по конкретен въпрос. По-късно ще обсъдим значението на референдума.
Следва