ОПАЗВАНЕ НА ПРИНЦИПИТЕ
ПРЕДСТАВИТЕЛНА ДЕМОКРАЦИЯ
В съвременните общества, където живеят милиони граждани, пряка демокрация се осъществява по-трудно. Не е лесно в една голяма страна да се събират всички, за да гласуват всеки път, когато възникне някакъв проблем. вместо това, страната обикновено е разделена на избирателни райони или електорални области. тлед това хората образуват политически партии, които избират или предлагат определени индивиди да ги представят като кандидати от конкретните райони.
Гражданите гласуват по избор за даден кандидат. избраните кандидати или представители съставят управлението на страната. то се нарича представителна власт. тистемата се нарича представителна демокрация.
Ако трябва да се приеме нов закон, всички представители го обсъждат и след това гласуват. Ако повечето представители гласуват за новия закон, той се приема.
В представителната демокрация хората не гласуват пряко по различните въпроси, това правят техните избрани представители. тмята се за по-практичен начин милионите граждани в съвременните общества да изразяват своите желания. Политическата група, която е в мнозинство в управлението, т.е. е повече от половината, обикновено получава това, което иска.
Мнозина смятат, че това е справедлив начин за решаване как да се управлява една страна. в края на краищата, нали мнозинството трябва да определя изхода от решенията?
За съжаление нещата не винаги се подреждат така, както сме си мислили.
Да вземем един пример. Представете си страна, в която всеки регион е представен в управлението чрез демократично избран кандидат. Какво по-справедливо от това?
Да предположим, че в тази страна има 900 гласоподаватели и 3 избирателни района. във всеки регион има, да речем, по 300 гласоподаватели. Освен това, нека приемем, че има две партии - червена и зелена.
Резултатите от изборите са следните. в първия регион 160 души гласуват за червените и 140 за зелените. Кандидатът на червената партия побеждава. той или тя получава повече гласове и ще представлява 300 жители на района.
Във втория район 170 души гласуват за червените и 130 - за зелените. и тук печели червеният кандидат, който ще представлява всички граждани.
В третия район нещата са различни. зелените печелят съкрушителна победа и получават 230 гласа срещу 70 за червените. този район ще се представлява от зеления кандидат.
Управлението ще се състои от двама червени и само един зелен кандидат. При гласуване ще се приемат законопроектите на червените, докато въпросите, които защитават зелените, ще бъдат отклонявани. така е, защото червените са в мнозинство.
Но ако преброим общия брой подадени гласове, става ясно, че от 900 граждани 400 са гласували за червените и 500 - за зелените. "ругояче казано, повечето граждани са гласували не за червените, а за зелените.
Да, червените получават повече представители в управлението и ефективно ще управляват страната. Какво толкова демократично има в това?
Всъщност, много управляващи открили, че тази система е хитър начин за заобикаляне на демокрацията. трябва само да се разделят регионите, където има по-голяма подкрепа, на повече избирателни райони. това ще осигури на управляващата партия повече представители в управлението.
Следва