ОПАЗВАНЕ НА ПРИНЦИПИТЕ
УСЛОВИЯ ЗА БЛАГОДЕНСТВИЕ
Всички хора биха желали да живеят в общество, в което няма бедни, цари мир и благоденствие за всички. за съжаление, много малко общества са постигнали тези идеали.
Опитът показва, че създаването и разпределението на богатство в широк мащаб са възможни само ако индивидите имат право на частна собственост и ценовата система има възможност да работи. всъщност, всички общества, които са процъфтявали в миналото или преуспяват днес, са защитавали частната собственост и разпореждането с нея. това позволява на индивидите да търгуват, да натрупват богатство, да създават доброволни сдружения, да изграждат общности, да помагат на бедните и свободно да изразяват мислите и убежденията си.
Свободата и благоденствието са възможни, само ако политическата система защитава принципите, върху които се основават.
Как можем да защитим тези принципи?
Това е предимно работа на държавата или правителството. Като слуга на народа, то би трябвало да защитава онези много важни права, които позволяват на хората да живеят мирно.
И точно тук започват неприятностите.
Много лесно е да се каже, че държавата трябва да защитава правата на хората, но какво означава това? трябва ли правителството да се състои само от умни хора? трябва ли да е диктатура? или гражданите трябва да избират лидерите, т.е. да има демокрация?
Ако държавата е демократична, какъв вид демокрация да е? Конституционна демокрация, неограничена демокрация, многопартийна демокрация, еднопартийна държава или нещо друго?
Да бъде ли федерация? Ако да - какъв вид федерация? Америка, Германия, Швейцария и индия са федерации, но разликите между тях са огромни. Какво е федерация? Много бързо става ясно, че в света има множество различни политически системи. Коя от тях работи най-добре?
В тази част ще разгледаме някои форми на управление, как действуват и дали могат да защитават много важните права, които са необходими за мира и благоденствието.
Следва