ОПАЗВАНЕ НА ПРИНЦИПИТЕ
НЕДЕМОКРАТИЧНИ ФОРМИ НА УПРАВЛЕНИЕ
Да разгледаме недемократичните форми на управление. в тези системи управниците не се избират от гражданите, например: кралствата от стари времена, съвременните военни хунти, еднопартийни диктатури и няколкото останоли колонии.
Могат ли такива общества да благоденствуват?
Без съмнение, някои недемократични общества са били преуспяващи - поне за определен период време. Много е важно, че тези периоди на благоденствие нормално са вървяли ръка за ръка с опазването на правото на частна собственост. това значи, че в преуспяващите страни хората обикновено са имали право да владеят собствена земя, сечива, пари и друга собственост и да ги използват, както намерят за добре.
В Хонконг, например, управляван от британците в продължение на цял век, няма демократични избори и законите не се създават от гражданите. и въпреки това, поради запазването на правото на собственост и свободната търговия, обществото там станало проспериращо.
Означава ли това, че демокрацията не е необходима за благоденствието?
Строго погледнато, преуспяващо общество може да съществува без демократична държава. иска се само правителството да защитава правото на хората на собственост и защитата й. Опитът показва, обаче, че преуспяването никога не продължава много дълго в една недемократична държава. в такова общество неизбежно се появяват лидери, които се намесват в правото на собственост и индивидуалните свободи.
Следва