ОТКРИВАНЕ НА ПРИНЦИПИТЕ
ЖИВАТА АЛТЕРНАТИВА
Милиони бедни хора постоянно търсят възможност за подобряване на жизнения им стандандарт, стига да могат да я намерят. Въпросът, на който трябва да отговорим, е защо няма такива възможности? По същество, може ли изобщо пазарната икономика да създаде достатъчно алтернативи за всички?
Може би трябва да почнем с дефиницията на истинската пазарна икономика. Много от обществата, наречени пазарни, по същество са много по-близо до централните планови икономики, отколкото хората си дават сметка.
* В истинската пазарна икономика правителството разрешава и защитава владеенето на собственост и доброволния обмен.
* Тя създава необходимите рамки за мира и стабилността, в които хората могат да играят играта на живота.
* Хората може да търгуват своята собственост и труд, както намерят за добре, доколкото не застрашават ничия безопасност, не увреждат ничия собственост или не действуват по мошенически начин.
* В такова общество правителството играе важна роля като защитник на правото на собственост и индивидуалната свобода.
* Тази роля не изисква много пари и, следователно, данъците са доста разумни. Хората отделят повече време за създаване на богатство и по-малко за укриването му от данъчните власти.
* Правителството също гарантира, че паричната система в страната е разумна. В една разумна парична система няма да има инфлация.
* Никой не получава привилегии във вид на специални лицензи, субсидии, данъчни концесии, контрол върху вноса, защита на тарифите и други държавни преференции.
* Няма нереалистични строителни регулации, ограничения на териториалното разделение или земеползването.
* И накрая, правителствата разрешават на общностите да си кажат тежката дума при вземането на решения по проблеми, които ги засягат.
Как пазарната икономика засяга бедните хора? Бедността не е нищо друго, освен липса на богатство.
Да видим дали тази система подволява на бедните хора да създават свое собствено богатство или да споделят част от богатството на другите.
Следва