ОТКРИВАНЕ НА ПРИНЦИПИТЕ
ПРЕРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ ЧРЕЗ ПАЗАРА
Да вземем за пример страна с неравномерно разпределение на богатството, където мнозина са бедни и безработицата е висока. Критиците на пазарната икономика разглеждат такова общество като неизбежно. Това е аргумент за намеса на правителството.
Ако в такава страна трябва да се въведе истинска пазарна икономика, ниските данъци и евтината работна ръка скоро ще привлекат чужди инвеститори, за да разкриват заводи и нов бизнес.
Тогава местните инвеститори ще направят същото със своето собствено богатство.
Всички те се подбуждат от егоистични мотиви. Те не инвестират пари, защото искат за разкриват работни места или помагат на бедните. Но, както пише Адам Смит, невидимата ръка ги кара да облагодетествуват другите, дори и да не е било такова намерението им.
Заводите и бизнесът изискват работна ръка. Част от безработните намират работа. Процесът на преразпределение в пазарната икономика започва. Част от богатството, създадено от новите предприятия, се преразпределя във вид на заплати.
Започва и един много интересен процес на научаване. Работниците придобиват нови умения и отношения, които не са имали в миналото. Тези умения или човешки капитал ще останат даже и когато инвеститорите напуснат.
Прави ли новото богатство бедните още по-бедни? Не. Всъщност някои от тях сега са по-състоятелни, отколкото преди. Това е много важно. В истинската пазарна икономика създаването на богатство никога не става за сметка на бедните.
Какво става, ако правителството реши да се намеси? Какво ще стане, ако то поиска от инвеститорите да плащат по-високи заплати на работниците? Ще бъде ли това от полза за работещите? Някои от тях ще бъдат облагодетелствувани. Те ще получават по-високи заплати, отколкото биха получавали без помощта на правителството. Но новите инвеститори незабавно ще реагират в свой собствен интерес. Те ще потърсят по-печеливши инвестиции другаде. Процесът на създаване на богатство ще се забави или ще спре.
Означава ли това, че пазарната икономика може да създава богатство само ако се опира на експлоатацията на работниците, които нямат друг изход, освен да приемат ниските заплати? Как това помага на бедните? Няма ли да си останат бедни?
Ще останат бедни много кратко време. Ако правителството позволи процесът да продължи, без да се намесва, много повече инвестиции ще бъдат вложени от местни и чужди инвеститори. Инвеститорите ще станат по-богати. Но, което е много важно, те никога не държат парите си в буркани. Най-богатите хора в света могат да имат много дрехи, къщи и да карат много коли. Какво правят с останалото си богатство?
Те постоянно разширяват производството или влагат пари във вид на инвестиции. Разкриват се повече работни места и придобиват по-добри умения.
Скоро последните безработни намират работа и вече няма възможност за експлоатация. От този момент нататък, всеки, който се нуждае от работна сила, трябва да привлече работници от друго работно място. А това може да стане само като плаща по-високи заплати или подобрява условията на труда.
Работодателите постоянно се конкурират за работна ръка и клиенти. Те искат хората да купуват техните стоки или услуги. Това води до по-високи заплати, което е от полза за работниците, и до по-добри стоки на по-евтини цени, от което се облагодетелствуват потребителите. Конкуренцията усвършенствува производствените методи, машините и инструментите и води до по-висока производителност.
Следва