ОПАЗВАНЕ НА ПРИНЦИПИТЕ
КОНСТИТУЦИОННИ ДЕМОКРАЦИИ И ХАРТА ЗА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
Истината е, че реалната демокрация зависи от някои фундаментални свободи. Освен всичко друго, тези свободи включват правото на индивидите да не бъдат хвърляни в затвора без справедлив съд, правото да гласуват, свободата да критикуват правителството, т.е. да изказват мнението си и свободата при избор на религия. тези свободи или права правят демокрацията възможна и изискват специална защита.
Това е направено посредством документ, известен като Харта за правата на човека. тя е списък на известни важни права, които се отнасят за всички граждани. Хартата за правата на човека ограничава властта на правителството. това е признание, че ако искаме демокрацията да означава нещо, има известни човешки дейности, в които правителството не бива да се меси, даже и да иска мнозинството това. Референдумът защитава мнозинството срещу конкретни заинтересовани групи, докато Хартата за правата на човека защитава индивидите и по-малките групи от властта на правителството и мнозинството.
Има още един документ, който мнозина разглеждат като жизнено важен за истинската демокрация - това е Конституцията. тя съдържа информация за структурата или състава на конкретната власт. Това е нещо като рецепта, която сочи, как тя трябва да функционира.
Демократично управление, което работи според написана Конституция, се нарича конституционна демокрация.
Разбира се, съвсем ясно е, че ако в две страни има конституционна демокрация, това съвсем не означава, че те имат едно и също политическо устройство. Политическата система на една конституционна демокрация изцяло зависи от написаното в Конституцията.
Например, ако в Конституцията на дадена страна е записано, че само хора над седемдесет години имат право на глас, че президентът се избира пожизнено и може да прогласява какъвто си поиска закон и че на заловените крадци се отрязват ръцете, тази страна със сигурност може да се нарече конституционна демокрация. Всички граждани, които живеят достатъчно дълго в края на краищата ще гласуват, а страната си има Конституция.
Само че никой от нас не би искал да живее в такова общество. Фактът, че дадена страна е конституционна демокрация не гарантира, че гражданите са свободни или преуспяващи. такава конституционна демокрация все още може да е неограничена демокрация, политици и конкретни заинтересовани групи може да злоупотребяват с нея.
Конституцията е много важен документ. тя трябва да съдържа ясни инструкции как да функционира властта, какво може и какво не може да прави. всъщност, за тя трябва да прилича на длъжностна характеристика за правителството. тамо тогава Конституцията има някаква стойност.
Както в случая с Хартата за правата на човека, истинската функция на Конституцията е да ограничава властимащите. това е начин да се накарат тези, които ни управляват, да го правят справедливо, в рамките на някои фиксирани и известни правила, ясно записани в Конституцията.
Следва