ОПАЗВАНЕ НА ПРИНЦИПИТЕ
РЕФЕРЕНДУМЪТ
Как се предотвратява тази злоупотреба с демокрацията от страна на специалните заинтересовани групи? за съжаление, много трудно. Обикновено заинтересованите групи са много добре организирани. те ползват услугите на най-добрите юристи и адвокати за излагане на своя случай. или се стараят каузите им да изглеждат така, като че ли обществеността ще бъде облагодетелствувана, ако бъдат приети.
Има даже група професионалисти, наричани лобисти, чиято работа е да влияят върху политиците и да уреждат споразумения между тях.
В повечето съвременни демокрации се приемат хиляди закони, които не са от полза за широката общественост. всъщност, много закони водят до по-високи цени на стоки и жилища, по-голяма безработица, по-малко стоки и спад в жизнения стандарт. Но всеки закон по някакъв начин облагодетелствува някоя заинтересувана страна. Какво демократично има в това?
Както ясно личи, представителната демокрация не е гаранция, че няма да имаме много ненужни и несправедливи закони, от които се облагодетелствуват само някои малцинства за сметка на широката общественост. и това може да е така в еднопартийната демокрация, многопартийната демокрация и при пропорционалното представителство.
Могат ли обикновените хора да направят нещо, за да се защитят от тази корупция на демократичния процес? Какво ще стане, ако гражданите имат пряк начин за премахване на лошите закони?. Още веднъж да се върнем към нашия пример с обществото с 900 граждани. Да си представим, че политическата система на това общество се основава на представителната демокрация, но с едно допълнително изискване: ако определен процент от гражданите, да речем 10%, подпишат петиция срещу определен закон, правителството е длъжно да проведе референдум.
Припомнете си, че референдумът е особен вид избор, при който гражданите трябва да гласуват с "да" или "не" по конкретен въпрос.
В нашето въображаемо общество религиозната партия иска да се приеме закон, който да забрани на хората да носят определен вид облекло. Но тъй като има само двама представители от общо девет, те трябва са си сътрудничат със зелената партия, която на свой ред иска да прокара закон за защита на фермерите от чужда конкуренция.
По този начин се приемат два лоши закона, които облагодетелствуват само определено малцинство от гражданите.
За щастие, останалата част от тях може да се защити като използва варианта с референдума. всичко, което трябва да направят е да съберат подписите на деветдесет души, които смятат, че законите са лоши. Не забравяйте, че са необходими 10% от гражданите, т.е. деветдесет от общо деветстотин, за да се изрази несъгласие и да се предизвика референдум. След като най-малко деветдесет души се подписват срещу законите, правителството трябва да проведе референдум, при който всички гаждани трябва да гласуват "за" или "против" двата закона. Ако в резултат от референдума се види, че повече от хората са гласували против законите, те се отменят.
Това се нарича референдум за заличаване на лоши закони. той дава възможност на обществеността да премахва закони чрез пряко гласуване срещу тях. Позволява на мнозинството да отменя нежелани закони. това е защита на гражданите срещу малки, но добре организирани малцинствени групи, които искат да прокарат своите идеи за сметка на всички останали. и кара политиците да са по-внимателни, когато предлагат лоши закони.
Следва