ОТКРИВАНЕ НА ПРИНЦИПИТЕ
СОБСТВЕНИЦИТЕ КАТО ПАЗАЧИ
В пазарната икономика собствениците на земя и капитал
са пазачи. Докато служат на интересите на обществеността чрез предоставяне на желаните стоки и услуги, пазарът им позволява да задържат или увеличават своето богатство. Ако не успеят да сторят това, потребителите няма да купуват тяхните стоки и те губят състоянието си като го продават на някой, който ще може да го използва за благото на потребителите.
В пазарната икономика потребителят е цар. Като купува или не купува потребителят постоянно определя цените. По този начин той насочва процеса на създаване на богатството. Чрез ценовата система той определя какво да се произвежда, колко да се произвежда и кой да го произвежда. Ето защо ценовата система е много по-реално отражение на волята на хората, отколкото всяка друга демокрация. Хората гласуват с парите си.
Пазарната икономика премахва бедността, защото дава възможност на всеки да усъвършенствува уменията си, да продава труда си и да създава богатство.
Богатите стават по-богати,...но само ако работят в интерес на потребителя. Заедно с това, бедните стават състоятелни по-бързо. Това означава, че в пазарната икономика автоматично и постоянно се извършва преразпределение на богатството. Проучванията показат, че работниците получават дял от печалбата на предприятието, който е осем пъти по-голям от този на собствениците.
Следва